Fotoateliér

Obsah

Hromosvod AKTUALIT

 

HOME PAGE KŘENOVY GAMES

 

Nezapomeňte zabrouzdat do

 

 

 

KNIHY  NÁVŠTEV

 

Stále mimo provoz! J

 

 

Popis: oh80-nástup

Olympijský tým z roku 1980. POPRVÉ se bojovalo o velký putovní pohár, POPRVÉ se účastníci nechali vyfotografovat v dresech a s cedulkami národů, které reprezentovali. A také POPRVÉ se do původně ryze mužské soutěže zapojila žena. Dámy tehdy měly vlastní individuální mini olympiádu, POPRVÉ, ale také naposledy…

 

Kuriózní vzpomínky:

 

MISTROVSTVÍ SVĚTA

To první bylo také vůbec nejdelší soutěží v dosavadních dějinách, neboť trvalo

od 11. do 17. srpna roku 1977. Skoro celou dobu pršelo od rána do večera, a proto šampionátu patří ještě jeden primát. Uskutečnilo se nejméně soutěží, pouhých šest!

 

Popis: daněkautogr

 

Markantní důkaz toho, že křenovské hry byly morálně podporovány olympijským vítězem v hodu diskem z Mnichova 1972, Ludvíkem Daňkem, který v nedalekém Turnově hodil nový světový rekord a pak tam také při výročním setkání naposledy v životě držel milovaný disk v ruce …

 

OLYMPIJSKÉ HRY

    V roce 2004 se mohly pochlubit kuriózním pořadovým číslem – 9. Jejich o 28 let starší předchůdkyně totiž dostala do vínku římskou číslici II. Žádná olympiáda s číslem jedna se ale neuskutečnila, byla to jen jakási pocta nepravidelným sportovním kláním z roku 1975, kdy se křenovská tradice teprve začínala rodit.

 

Popis: oh76stupně-vítězů

 

První gratulace na stupních vítězů. Psal se rok 1976 a podle rozmístění medailistů můžeme usuzovat, že se jednalo o slavnostní vyhlášení kulečníku či šprtce.

 

KOPANÁ

Soutěž kombinovaných týmů je sice nepravidelnou, ale nedílnou součástí MS a OH. První velký zápas mezi mužstvem seniorů (Zimbabwe) a mládeže (NSR) byl sehrán počátkem srpna 1978. O šest let později přerušila souboj a předčasně ho ukončila za stavu 10:0 pro věkově mladší tým silná bouře. Od té doby už tito „klasičtí“ soupeři proti sobě nikdy nenastoupili, a prestižními se staly zápasy mužstev Čech, Slovenska resp. Moravy.

 

Popis: MS 2003 fotbal emoce

 

Dvě obrazové momentky, upomínající hodně vypjaté fotbalové klání Moravy a Zbytku světa, k němuž došlo během MS 2003. Na horním snímku situace těsně před „slavným incidentem“ Michala Pavlíka (vlevo) s Karlem Havlíkem (polistopadovým ministrem vlády bez portfeje), dole se do souboje o míč vrhá nynější člen redakce sportu Čro1 Radiožurnálu, Pavel Petr (v červeném).

 

Popis: MS 2003 fotbal 2

 

* * *

Popis: titul odborar

 

Dějiště sportovních her v Křenovech je

od nepaměti oblíbeným objektem objektivů amatérských fotografů / turistů. I díky tomu se za „minulého režimu“ dostalo na titulní stránku měsíčníku s všeříkajícím názvem, ODBORÁŘ.

 

* * *

Last updated – 13. 8. 2021

 

 

* * *

WARNING!

UPOZORNĚNÍ!!!

 

Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv reprodukování textových, obrazových či zvukových materiálů je zakázáno.

 

Tyto stránky jsou nekomerční prezentací sportovních her v Křenovech.

 

 

© DASO 2001-2024

MISTROVSTVÍ SVĚTA

    S ohledem na srpnové tréninkové povinnosti v případě dvou účastnících se juniorských „hokejistů“ už potřetí za sebou se v roce 2020 uskutečnil světový šampionát před koncem července. A to přesto, že velké sportovní akce po celém světě byly odkládány nebo zrušeny v důsledku tzv. pandemie koronaviru. Ostatně, i proto se ve zmíněném roce konalo 34. mistrovství světa. Nikoliv olympiáda. Podruhé během tří let, a potřetí celkově, se pak z konečného vítězství radoval Arnold Pavlík junior. Soutěž byla ale nesmírně vyrovnaná. O tom svědčila skutečnost, že hodně bodů posbíraly i dvě mladé dívky, a že poprvé v kariéře se do čela průběžné klasifikace, nutno zdůraznit hned po úvodní disciplíně (kostky), k jeho velké radosti, probojoval rozhlasový reportér Pavel Petr! 😊 Více si o vybraných akcích, například o posledním šampionátu, který v roce 2023 poprvé ovládl další z rodinného klanu Pavlíků, Šimon (hokejista t.č. AZ Havířov), můžete přečíst v sekci AKTUALITY.

 

 I dřívější šampionáty bývaly hodně těsné. Například ten z roku 2006. Ačkoliv se po období tropických veder drasticky ochladilo, pršelo a lilo (snad nejvíce od pravěkého MS 1977), přesto se podařilo odehrát všechny vypsané soutěže a především – bylo to nejvyrovnanější sportovní klání v dějinách. Ještě před předposlední, devatenáctou disciplínou, mělo teoretickou naději na zisk putovního poháru pro celkového vítěze pět borců! Třetím rokem po sobě se tehdy definitivně rozhodlo až v kuželkách. Dlouho se zdálo, že pokud se zakladatel her Jiří Hlava nedočká „sólového“, tak určitě „děleného“ a vůbec prvního triumfu. Jenže – životním výkonem a premiérovým titulem v kuželkách (jediným bodovaným umístěním na MS 2006) mu pohár „vyfouknul“ František Mudra a nepřímo pasoval za celkového vítěze Davida Soeldnera!

 

Více o MS 2006 naleznete ZDE!

 

V rámci MS 2005, neboli během jubilejních 30. her, se sice zvládlo „jen“ devatenáct disciplín, padl však rekord v počtu zúčastněných. Do Křenov zavítalo minimálně na jednu ze soutěží 16 závodníků, včetně zvučného hosta, dirigenta a saxofonisty Felixe Slováčka! Další mediální hvězda, sportovní moderátor Vojtěch Bernatský, který účast průběžně potvrzoval po celý rok, nepřijel, a slíbil, že na MS 2006 už absentovat nebude. Tento závazek se mu ale dodržet nezdařilo, a to až do dnešních dnů (podobně to platí o redakčním kolegovi Ondřeji Zamazalovi). Přitom Bernatského někdejší televizní „parťák“ Petr Svěcený při komentování výročního DVD z MS v Křenovech onehdy tvrdil, že v roce 2013 už by to vyjít mělo – tak snad to vyjde v roce 2023?!? J

 

Více o MS 2005 naleznete ZDE!

 

OLYMPIJSKÉ HRY

        Stejně jako v případě „velkých“ her pod olympijskými kruhy, i v Českém ráji se OH konají jen jednou za 4 roky. Vlastně – konaly se. V létě 2020 jsme ale „drželi basu“ s Japonci a olympiádu odložili na rok 2021. Bitva o posty na stupních vítězů byla tradičně vyrovnaná. V minulosti se o „pohár nejcennější“ utkávali de facto jen dva nejúspěšnější borci v dějinách křenovských klání, David Soeldner, a Lubor Pavlík, který ovládl hry v letech 2004 a 2008 (avšak od roku 2015 do Křenov – zatím – znovu nedorazil). Předposledně jím nečekaně, avšak zaslouženě, vypálil rybník první zástupce nastupující mladé generace, Arnold Pavlík junior. A poslední olympiáda měla dalšího, zbrusu nového vítěze, Michala Pavlíka! Bohužel už se hry musely obejít bez svého zakladatele, Jiřího Hlavy, který se tak celkového prvenství nikdy nedočkal…

 

Více o OH 2004 naleznete ZDE!

 

Zatím, co v létě 2004 si David Soeldner v přímém souboji s Luborem Pavlíkem prohrál titul v rozstřelu „figur“ zcela sám, o čtyři roky později mu tzv. „nepomohl“ Marek Mudra, když neuvěřitelným způsobem „zazdil“ ve stejné disciplíně ideální šanci na překvapivé dílčí vítězství, navíc s Luborem Pavlíkem neuspěl ani v rozhozu kriketu.

A každý bodík se přece počítá a rozhoduje!

 

Bez ohledu na úspěchy či zklamání, každý z patnácti účastníků OH 2008 převzal na závěr balíček věcných cen, jimž dominovalo jako vždy precizní a vtipné památeční DVD. Tentokrát na něm neexceloval svým komentářem někdo ze spřátelených redaktorů České televize, ale zaujal rok starý exkluzivní rozhovor Pavla Petra (ČRo1) s Felixem Slováčkem, nárazovým to hostem MS resp. olympiád. Ostatně, do Křenov dorazil i v srpnu 2008. V předstihu si odstřílel soutěž v pistoli na šest metrů a šokoval jak pevnou rukou, tak suverénním vítězstvím v jednom z nejlepších nástřelů všech dob!

 

Více o OH 2008 naleznete ZDE!

 

 

HISTORICKÁ TABULKA

 

David Soeldner

 

 

30

-

12

-

4

Lubor

Pavlík

 

 

10

-

18

-

6

Arnold

PAVLÍK jr.

 

 

4

-

3

-

4

Arnold

Pavlík

 

 

3

-

3

-

13

Michal

PAVLÍK

 

 

1

-

1

-

2

Šimon

PAVLÍK

 

 

1

-

0

-

1

Jiří

Hlava

 

 

0

-

6

-

8

Jaromír Ondroušek

 

 

0

-

2

-

5

Dominik Soeldner

 

 

0

-

2

-

1

Marek

Mudra

 

 

0

-

0

-

3

Norbert

Varga

 

 

0

-

0

-

2

 

První číslo udává počet vítězství v celkové klasifikaci

na MS i OH dohromady, následuje souhrnný počet umístění

na druhém a třetím místě.

 

 

KOPANÁ DRUŽSTEV

    V rámci olympijských her 2008, stejně jako během těch předchozích v létě 2004, se prestižní a povětšinou vyhecované fotbalové utkání dvou až tříčlenných týmů neuskutečnilo. Jeden ze vždy „ochotných“ hráčů léčil svalové zranění, druhý dobíral antibiotika na doznívající angínu, a třetí musel předčasně opustit dějiště olympijského svátku, a pracovně se dostavit k rozhlasovému přenosu z utkání fotbalové ligy Mladá Boleslav versus Zlín. V důsledku těchto skutečností zůstali už jen tři nadšenci a s nimi velká skupina neochotných „lenochů“...

 

Částečně se zmíněné manko podařilo zacelit až během MS 2009, kdy v pátek a v sobotu, vždy v podvečer, došlo na zajímavá klání dvoučlenných družstev na 2 x 5 minut. Domácí tým Křenov ve složení David Soeldner – Dominik Soeldner (v té době hráč mladší přípravky SK Jičín) nejdříve porazil výběr zbytku ČR (tvořili ho Pavel Petr, sportovní redaktor Čro1, Radiožurnálu & Šimon Pavlík, hráč předpřípravky Vřesiny, Ostrava – Poruba) 5:2, na druhý den pak brankou 20 sekund před koncem podlehl Moravě 2:3 (Lubor Pavlík & Šimon Pavlík). Podobně kratičké utkání mezi Křenovy a Moravou s výsledkem 2:2 proběhlo i po skončení MS 2010.

 

Naopak na MS 2011 už to byla bitva jako řemen. Zase jednou ve formátu 3 na 3, dokonce na 2 x 7 minut čistého času! Hlídal ho zdravotně indisponovaný Lubor Pavlík, a jiný klasický hráč, David Soeldner, rovněž s ohledem na problémy s nohou, nastoupil až na poslední tři minuty, ovšem neplánovaně, namísto svého zcela vyčerpaného syna, Dominika Soeldnera. Hvězdou podvečera se stal, kdo by to byl řekl, Vladimír Mišauer junior! Zaznamenal všechny čtyři branky týmu Moravians, který porazil Bohemians těsně 4:3.

Na OH 2012 se hrálo pod stejnými názvy, ale ve formátu dva na dva, a s výsledkem 4:4.

 

Jistě neuškodí ani další ohlédnutí do fotbalové historie. Například do roku 2005. Na zelený pažit „olympijského stadiónu“ tehdy tříčlenná mužstva Moravy (resp. Hané) a Zbytku světa nastoupila k velkému revanši. V létě 2003, v extrémně emotivní bitvě, proslavené fyzickým i slovním konfliktem Michala Pavlíka a Karla Havlíka, totiž Morava zvítězila 8:5. Do odvety, hrané opět na 2x10 minut, nastoupily po 24 měsících oba týmy de facto v totožných sestavách. Jen David Soeldner nahradil ve světovém výběru nepřítomného Jakuba Dohnala. A zrodila se senzace. Zejména zásluhou střelecké fazóny Pavla Petra (autora 5 gólů) deklasoval „Svět“ sebevědomého soupeře 8:2! Sladké pocity z vysokého vítězství si jeho hráči vychutnávali v průtrži mračen, nastartované prvními kapkami zhruba 3 minuty před závěrečným hvizdem…

 

Zatím poslední plnohodnotné klání těchto novodobých rivalů se uskutečnilo během MS 2007. V nesmírně zajímavém a dramatickém duelu dosáhl Zbytek světa dalšího a přitom opět velmi překvapivého vítězství. Musel se totiž obejít bez kanonýra Pavla Petra. Jeho absenci však dokonale nahradil David Soeldner. Ačkoliv mu během utkání totálně odešly tenisky (proměnily se ve dva hladové „žraloky“), do sítě soupeře se trefil šestkrát, a zásluhou jeho přesné mušky vyhrál světový výběr nad Moravou 6:5.

 

Časové, zdravotní i „účastnické“ problémy pak způsobily, že od OH 2016 včetně se populární fotbálek, který se v předchozích letech přetransformoval do soubojů „staří“ a „mladí“, opět neuskutečnil. Naposledy se na MS 2015 zrodila remíza 2:2 po mírně nesportovním překopnutí celého hřiště Šimonem Pavlíkem, do prázdné branky, pár sekund před koncem řádné doby ve chvíli, kdy soupeři byli otočeni zády, a nehráli…

 

 

Zpátky na začátek této stránky