Home Page Křenovy Games

Obsah

Fakulta historických věd

 

KŘENOVY GAMES

 

Leden 2020

Aktualita 16: Vstříc „pětačtyřicítce“ se vzpomínkami na Luďka a Marii

„Život ve vzpomínce znamená žít dvakrát.“ — Marcus Valerius Martialis, latinský básník z Hispánie (40 – 104)

Mistrovský rok skončil. Titul z posledního šampionátu, už jubilejní třicátý v součtu MS a OH, připadl historicky nejúspěšnějšímu účastníkovi her, Davidu Soeldnerovi. Až na poslední chvíli poskočil na druhé místo Michal Pavlík, který se vrátil do Českého ráje po dlouhých šesti letech (rok po svatbě a nedlouho před narozením prvního potomka). A bronzová příčka patřila Dominiku Soeldnerovi (dosáhl nejvíce individuálních prvenství – 5, scházely mu ale body z dalších dvou medailových postů). Těsně pod stupni vítězů tentokrát zaostali oba Arnoldové (Pavlíkové). Konečné pořadí MS 2019 najdete zde: http://krenovy-games.net/historie1.htm. A co dál? O nadcházejícím se létě už se můžeme těšit na půlkulaté jubileum. Hry v Křenovech, po čtyřech letech s visačkou „olympijské“, se uskuteční (ano, zní to neuvěřitelně) po pětačtyřicáté!

Bohužel, před koncem loňského roku jsme se navždy rozloučili se dvěma někdejšími účastníky. Ačkoliv jejich působení bylo spíš symbolické, zároveň se v prvním případě ukázalo jako průlomové. Vždyť Marie Junková, za svobodna Mudrová (na černobílém obrázku stojící pátá zleva), se v létě 1980 stala vůbec první ženou, oficiálně zapojenou do zatím ryze mužského klání. Málokdo si bude pamatovat, že v roce olympijských her v Moskvě (bojkotované řadou západních zemí), se v Křenovech poprvé i naposledy uskutečnila i samostatná „miniolympiáda“ žen (Jana Soeldnerová, Kanada / Olga Pavlíková, Jamajka / Zdena Ondroušková, ČAD / Marie Junková, Chile). Při plnění logistických povinností si ale mezi sebou zahrály jen karty a kostky. A Marie, pro kterou to bylo příliš málo, si přes svého bratra Františka vyprosila tehdy opravdu mimořádné začlenění do hlavní soutěže. A tak si jako první – a doposud poslední žena – zahrála dokonce šprtec a stolní kopanou! A většinu mužských soupeřů nechala za sebou ve střelbách ze vzduchovky, kde na 8 metrů obsadila druhé místo výtečným nástřelem 80 bodů. Bodované umístění pak obsadila i na „patnáctce“, kde skončila čtvrtá ze sedmi střelců. Celkem zvládla 8 disciplín ze 13. Mimochodem, další žena (Anna Mudrová) si na sportovní premiéru v Křenovech musela počkat až do roku 1994. A zapojila se pouze do soutěží v kostkách a kartách. Další starty na hrách v Českém ráji pod Troskami už ale Marie Junková nepřidala (mimo jiné proto, že už se tam v termínu her víckrát neobjevila).

A Luděk Pospěch? Náruživý sportovec, milující moře a hory (ty především, však se bavil horolezectvím nejen na pískovcových stěnách Prachovských skal, ale vyrazil i na vysokohorský trip do Himaláje), jako nový soused-chalupář dlouho odolával pozvánkám s tvrzením, že naše hry pro něj asi moc nejsou. Zapojil se až v roce 1997. O dva roky později absolvoval největší porci disciplín (12 z 18, vynechal ale zejména ty, o nichž říkal, že je za „sport“ nepovažuje, tzn. karty, kostky) a poslední účast s větším počtem soutěží přidal během MS 2002 (dojížděl na otočku jako správný „sportsman“ na kole). Mnohačetné důvody pak další zapojení do her znemožnily. Přesto se ještě jednou, symbolicky, a přesto královsky, zapsal do dějin a statistik. A sice, když v létě 2009, již s novou partnerkou, zavítal na krátkou návštěvu, a trefil se přesně do termínu mistrovství světa. Získal možnost zapojit se do jeho oblíbené střelby, konkrétně z pistole (viz. foto), a suverénně ji ovládl! Byl to jeho poslední a zlatý zářez do křenovských her (27 disciplín absolvoval s bilancí 4 zlaté, 5 stříbrných a 2 bronzové medaile, a s 825 body figuruje na 18. místě historických tabulek všech zúčastněných). Stejně jako Marie Junková, i Luděk Pospěch, nás opustil ke konci roku 2019 – v jeho případě hodně předčasně, po dlouhé a těžké nemoci. Teď už šplhá nikoliv po horách, ale po oblacích někde tam vysoko nahoře…

 

Zpátky na začátek aktualit

 

Srpen 2017

Aktualita 15: Tři nové duše, poprvé v éteru, i návrat Štěstěny

Někdy bývá čekání na sportovní úspěch nekonečné. A možná o něm ani nevíte, pokud se nepodíváte do pečlivých statistikJ

Díky nim pak zjistíte, že klíčový krok ke třetímu místu v celkovém pořadí učinil zakladatel her Jiří Hlava na MS 2017 v nočních hrách. V disciplínách, v nichž nemalou roli hraje přízeň Štěstěny. A které on osobně válel ještě dávno předtím, než se usídlil na chalupě v Českém ráji – s duchovním otcem našeho zápolení, se zpěvákem Milanem Chladilem a dalšími muzikanty. Kdy a kde? Na cestách po Německu, Švédsku či Sovětském svazu na přelomu 60. a 70. let minulého století. Jenže zatím, co tehdy sbíral dílčí úspěchy v „prší“ a kostkách každou chvíli, na triumfy v identických soutěžích v Křenovech musel posečkat jednu, dvě, ba dokonce tři dekády!!! Ale stalo se. Na světovém šampionátu 2017 ovládl kostky na velká čísla po 11 letech. Karty (prší) po 22 letech!! A kostky na malá čísla, poprvé od MS 1983, čili po neskutečných 34 letech!!! Přísunem 340 bodů z nočních „Chladilových“ her tak v bitvě o konečné třetí místo předčil o pouhých 10 bodů Dominika Soeldnera. Jak moc mrzelo mladého borce promarněných 20 bodů například ve střelbě „penalt“, v níž ještě před mistrovstvím opakovaně exceloval, ale v rozhodující chvíli selhal…

 

Hned tři nové tváře rozšířily historický seznam účastníků křenovských her. Byla to de facto kompenzace za výrazně nižší počet účastníků samotného šampionátu, způsobený nejistotou, zda a případně kdy se MS v srdci Českého ráje uskuteční (s ohledem na závažné zdravotní problémy dvojice organizátorů). I proto proběhly dvě disciplíny v nejnižším akceptovatelném počtu sportovců – pouze ve čtyřech, což se naposledy stalo v roce 1979 (a sice v kostkách na velká čísla, ve dvojici TV her, a v šipkařském maratonu – letos v hodu granátem a stolním tenise). A kdo že tedy na vlastní kůži okusil atmosféru jedinečného sportovního klání? „Máťa“ Petr, jenž dorazil nejen s otcem Pavlem Petrem, ale také s Janisem Mahboulim, který v Křenovech pořídil několik pěkných fotografií (viz. odkaz na web rozhlasu níže), a i když nám byl až doposud znám především coby ilustrátor knížek s všeříkajícím názvem Pohádky z nádraží, okamžitě po příjezdu šokoval vítězstvím ve střelbě na 8 metrů! Později přiznal, že měl před soupeři, co uchopili zbraň po roční přestávce, jistou výhodu – právě se vrátil z tábora, kde se vzduchovkou pravidelně trénoval. A aby toho nebylo málo, vzápětí vybojoval Janis i bronz v pétanque, a byl moc smutný, že už se jede pryč, a nemůže si vyzkoušet i hod granátem J

 

Třetím a velmi „pikantním“ nováčkem byl nový šéf nedaleké občerstvovací stanice pro turisty, známé jako Křenovský šenk, Martin Tondr. Hokejista, který ještě nemůže hrát (proč? O jeho slavném, byť nešťastném incidentu s rozhodčím více např. zde http://hokej.idnes.cz/hokej-trest-tondr-0mm-/hok_1liga.aspx?c=A160113_154443_hok_1liga_rou / však se také na oko šklebil, že to čekal, jen netušil, kdy se o tom začneme bavit J), a který už několik let vykonává funkci maséra u extraligového klubu BK Mladá Boleslav. I on si zasloužil velké uznání (a nakonec dostal i malou cenu, šňupací tabák Bernarda Driessena) za to, jak okamžitě a zaníceně zapadl do sportovního měření sil, nejen ve střelbě a pétanque, v němž postoupil do šestičlenného finále, ale také v hodech na cíl, kde obsadil dvě třetí místa.

A když už je řeč o Pavlu Petrovi (protože o vítězi celého MS se nemá smysl rozepisovat, byl zase stejný jako loni či předloni, a vlastně jako většinou od roku 1976 J). Ten sice částečně změnil práci, a z hlavní sportovní redakce Českého rozhlasu Radiožurnálu zamířil do regionů, konkrétně do libereckého, aby právě pro něj vyrobil historicky první zvukovou reportáž o mistrovství světa v Křenovech. Odkaz na krátký text na rozhlasovém webu a zvukovou stopu záznamu ZDE:

 http://www.rozhlas.cz/liberec/informacezliberecka/_zprava/rodinne-mistrovstvi-sveta-poradaji-na-semilsku-zucastnil-se-ho-i-felix-slovacek--1748439

 

http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3905969

 

Zpátky na začátek aktualit

 

Červen 2014

Aktualita 14: KG - Nová generace

Nekonečný vesmír… Toto jsou cesty sportovních her v Křenovech a jejich nekončící mise, vydávat se za poznáním tajemných nových zítřků, hledat nové formy soutěží a nové zástupce sportu chtivé civilizace, odvážně se pouštět tam, kam se dosud člověk – nejen v Českém ráji – ještě nevydal J

Pomalu se schází rok s rokem, a je tedy slušnost v krátkosti připomenout zatím poslední klání pod hlavičkou 28. Mistrovství světa 2013. Těsně před jeho zahájením proběhla po dlouhé době širší závěrečná příprava (sedm disciplín), které se zúčastnili sportovci, reprezentující v Křenovech USA, Kanadu, Polsko a Dánsko. Součástí byla i generálka – po roční pauze znovuobnovené soutěže ve střelbě z – pistole, poté, co se zcizenou zbraň podařilo nahradit. A k vidění byly skvělé výkony! David Soeldner vytvořil jeden z nejlepších osobních nástřelů (61 bodů), Arnold Pavlík elitních 71, a jeho syn Arnold junior dokonce výkonem 74 bodů zaostal pouhé tři body za světovým rekordem Vladimíra Mišauera z roku 1991! Konečné pořadí této přípravy předznamenalo dění na následujícím šampionátu. Zvítězil D. Soeldner (580), před A. Pavlíkem jr. (490) a A. Pavlíkem (400), naopak Dominik Soeldner už se trápil (140) a ani jednou neskončil na „medailové“ pozici.

Pokud jde o samotné hry. Nezúčastnil se, a tentokrát nedorazil ani se zpožděním po závěrečném ceremoniálu, v Chorvatsku se rekreující Felix Slováček. Stejně tak se přes příslib neukázal Petr Kartous, další Petr (Pavel) přijel symbolicky na jedinou disciplínu (v podstatě ji nedokončil, a to přesto, že v šipkách 500 postoupil do finále, péče o potomka však dostala přednost), o moc víc nezvládl ani Ivo Bláha (4 soutěže). Děvčata, zastoupená dvojicí Tereza Pavlíková – Nikol Soeldnerová, dala přednost jiné zábavě (nová kamarádka a pejsek, pouhé tři starty z 20 možných). Naopak, symbolické účasti v kriketu se dočkal další z rodiny Mudrů, Jakub Mudra, který byl zároveň 46. účastníkem v dějinách křenovských MS a OH. A u něj hledejme úvodní „star trekovský“ odkaz na Novou generaci J

Během pátka a soboty bylo dokončeno sedm disciplín, a zdálo se, že k celkovému triumfu směřuje po menší pauze Lubor Pavlík. Na čele průběžného pořadí ho zdobily čtyři zlaté, jedna stříbrná a jedna bronzová medaile – a především 530 bodů. Na bratra Arnolda měl náskok 270 bodů! Dalších třicet bodů zpět, ověnčen jen třemi stříbry, figuroval Arnold Pavlík junior. A až na deváté (!) pozici, za Markem Mudrou, Jiřím Hlavou, Vladimírem Mišauerem, Michalem Pavlíkem ba i Šimonem Pavlíkem, figuroval David Soeldner (poprvé neskončil v kvartetu nočních her ani jednou do čtvrtého místa) – v tu chvíli s pouhým stříbrem, dvěma bronzy a 170 body. Jenže nikdy neříkej nikdy, a nikdy není konec, než padne poslední kuželka. A zdánlivě jasně rozehraná partie měla jiné hrdiny. Tím hlavním, už po pětadvacáté v historii, se drtivým finišem stal právě David Soeldner, který třetí den šampionátu přidal tři zlaté, tři stříbrné a dvě bronzové medaile. A především závratných 610 bodů. Přidal tím pádem pohárovou pečeť na sezonu, v jejímž rozjezdu ho zbrzdily zásadní zdravotní komplikace. Výtečný finiš měl i obhájce olympijského triumfu, Arnold Pavlík mladší (ten v neděli nastřádal tři zlata a dvě stříbra, plus 480 bodů), naopak Lubor Pavlík se zasekl. Pouhé dva nedělní bronzy? A pouhých 120 bodů z posledních 13 disciplín? To byl problém, který ho z vrcholu srazil na třetí místo před Arnolda seniora, a Michala Pavlíka, jenž se v Křenovech objevil po předlouhých pěti letech.

Vyrovnaný souboj o šesté místo zase nejlépe zvládl Marek Mudra, před Vladimírem Mišauerem a Jiřím Hlavou. Naopak, v poli poražených skončil smolař Dominik Soeldner, který sportovního vrcholu v této sezoně dosáhl počátkem června v Benátkách nad Jizerou, na zdatnými soupeři nabitém charitativním florbalovém turnaji Pavla Petra, kde zaskočil v týmu osobností za svého otce, vstřelil dva góly, vždy vítězné, mj. proti týmu České televize, a tím zajistil „Osobnostem“ trochu nečekané konečné prvenství. A co ještě stálo z křenovského MS 2013 za zmínku? Ačkoliv všude padaly rekordy v počtu tropických dnů s teplotami kolem 40 stupňů Celsia, třetím rokem po sobě se začínalo s deštěm. Vítězstvím v petanque zaokrouhlil František Mudra počet svých individuálních vítězství od roku 1978 na 25! V klasickém „kriketu“ pak na zelený pažit nastoupilo bok po boku hned 16 sportovců, což je nový rekord her! A velký obdiv zasloužil Vladimír Mišauer junior – ačkoliv tradičně odkláněl pozornost k mobilům a tabletům, neuvěřitelně koncentrovaným výkonem ve finálové bitvě s Michalem Pavlíkem vyhrál karty, a ve střelbě ze vzduchovky a pistole – poté, co v nich obsadil první, druhé, třetí a čtvrté místo (!) – si jako nejlepší v tomto sportovním odvětví v srpnu roku 2013 poprvé v kariéře vysloužil putovní trofej Jardy Ondrouška!

A co dál? Za humny je již devětadvacáté mistrovství. A výhledově nás čeká něco jako „3 x 40“. Ano. Třikrát 40. Přesně v tomto duchu se ponesou následující tři ročníky her v Křenovech. Vysvětlení? První „čtyřicítkové“ jubileum, to letošní, souvisí s osvojením dějiště populárního všesportovního klání pod současné majitele. Příští rok pak bude světový šampionát už čtyřicátou velkou akcí v řadě za sebou. A olympijská hry 2016? Ty se uskuteční přesně 40 let po skončení prvního, opravdu oficiálního klání v srdci Českého ráje J

 

Zpátky na začátek aktualit

 

Květen 2013

Aktualita 13: Přepsali jsme dějiny !

Třicet let! Ano. Od léta 1982, kdy se ze svého prvního triumfu na křenovských hrách radoval Lubor Pavlík, jsme při závěrečném ceremoniálu neslyšeli žádné nové jméno. Titulem světového šampióna nebo olympijského vítěze se mohl pyšnit už jen on (10 x), jeho bratr Arnold Pavlík (celkem 3 x), nebo, a to nejčastěji, David Soeldner (24 x). Když už byl blízko kýženému vítězství i zakladatel her, Jiří Hlava, připravil ho o tuto poctu naprosto senzačním zlatem v závěrečné disiciplíně, kuželkách, František Mudra. To se psal rok 2006. Ostatně, od té chvíle už při shazování kuželek F. Mudra nejen nebodoval, ale neskončil na lepším, jak sedmém místě. Inu, osud. Jenže nic netrvá věčně. A počátkem srpna 2012 se trio osamocených vítězů křenovského sportovního svátku konečně rozrostlo na čtyřlístek. Premiérového označení „olympijský šampion“ se dočkal Arnold Pavlík junior. Pomohlo mu k tomu šest zlatých disciplín a 12 „bodovaných“ z celkového počtu 19 soutěží. Tentokrát se nedostalo na střelbu z pistole. Po její „vánoční“ krádeži se nová, teleshoppingová, ukázala jako nefunkční. Ale pro MS 2013 už bude k dispozici opravdu adekvátní náhrada!

 

V pořadí jedenácté olympijské hry si připsaly i jiný rekord, a sice nové maximum v počtu zúčastněných sportovců. Do programu OH jich zasáhlo sedmnáct! Až doposud se nejvíce účastníků prezentovalo na MS 2005 (16). A to jich v srpnu 2012 mohlo být klidně osmnáct, pokud by rozhlasová moderátorka Jana Petrová ponechala potomka, namátkou u babičky, a nemusela svého hyperaktivního synka nahánět (dílem s manželem a rovněž „rozhlasákem“ z veřejno-právní stanice Čro1-radiožurnál, Pavlem Petrem), neboť tomu se zalíbilo přenášení kroketových holí – samozřejmě, během rozehrané disicplíny. J Anebo – pokud by Michal Pavlík nedal přednost slečně, před čistě sportovním víkendem. Pozitivem však bylo, že si atmosféru ojedinělého setkání s přáteli po delším či kratším čase připomněli i jiní sportovci. Dva roky v Křenovech absentoval Marek Mudra, stejně jako Ivo Bláha. A ještě o rok déle si žádnou ze soutěží nezahrál Pavel Vítek, jemuž obrazně držely palce už ne jedna, ale hned dvě malé dcery. J Jen desítky minut pak od čtvrté symbolické účasti dělily dirigenta a saxofonistu Felixe Slováčka. Ten přijel, tentokrát i s manželkou, herečkou Dagmar Patrasovou a dcerou Aničkou, jen chvíli po závěrečném defilé účastníků olympiády. A byl tak svědkem dokončení básnického eposu Karla Havlíka, který rovněž přijel (tradičně) se zpožděním. S hodně velkým! Až v sobotu v půl deváté večer. Tím pádem narušil rozlosování turnajových disciplín, do nichž měl zasáhnout. I tak zvládl zvítězit ve dvou disciplínách ze sedmi, a především, podstoupit neplánované trhání zubu. „Profesionál“ MUDr. Mudra ho o něj připravil poněkud neprofesionálním prostředkem – kombinačkami! J

 

A ještě hrst perliček na závěr tohoto ohlédnutí. Vladimír Mišauer junior, ano ten, co opět během rozjetého programu někde diskutoval, brouzdal na internetu, nebo polehával na trávě, si desátým místem zapsal vůbec nejhorší umístění na OH či MS během 19 startů, a návdavkem nejméně bodů od křenovské premiéry v roce 1989. Zejména jemu uškodilo zrušení pistole. To David Soeldner si připsal milník, k němuž se jeho soupeři budou těžko byť jen přibližovat – 200. individuální vítězství v některé z disciplín (paradoxně, nebo spíš přiléhavě, v jeho vůbec nejúspěšnější, ve šprtci). Syn Dominik Soeldner zase v konečné klasifikaci atakoval 4. místo! A skončil pátý, když poprvé v kariéře vyhrál turnaj ve stolní kopané. Osobní sbírku senzačně rozšířil i o stříbro ve střelbě na 15 metrů, a bronz v klasické „osmičce“! Nutno podotknout, že ještě jednou, ale už asi naposledy, střílel stejně jako dvočata Pavlíkova s oporou. Mimochodem, tradiční fotbalové klání skončilo remízou 4:4 (Bohemians versus Moravians), neb ve druhém poločase a trochu „nesportovně“ starší z moravského páru, Arnold Pavlík junior, začal dávat góly sám, místo Šimona Pavlíka. Zatím, co jeho protějšek, starší z českého dua, Karel Havlík, jen cíleně a vytrvale přihrával Dominikovi S. Trojice nejlepších v celkovém hodnocení pak obdržela, tak jak se podle olympijských zvyklostí sluší a patří, olivové věnce, které uvila Anna Mudrová. Medaili by ale zasloužily i copy, spletené z vlasů dvou dívčích soutěžících, Nikol Soeldnerové a Terezy Pavlíkové. J

 

Zpátky na začátek aktualit

 

Srpen 2011

Aktualita 12: Mládí vpřed, ale pořádně až příště? J

Mistrovská sestava opět omládla! Na v pořadí 27. světový šampionát totiž přijelo i „mimino“, a dokonce si bezmála zasoutěžilo! Viz. fotografie, v náručí své matky, Jany Petrové, dříve Lejpové, někdejší moderátorky zpravodajské stanice Z1 či Českého rozhlasu. Anebo tamtéž u otce, Pavla Petra (jehož výkony tím byly poznamenány, nebo se tak domníváme, vzhledem k tomu, jak mizivý byl jeho bodový zisk, a návdavkem bez medaile). Počet příležitostně startujících dívek rozšířila Tereza Pavlíková, a dosáhla na nejvyšší možný zisk v kostkách (kombinace)! Další mládežníci se očekávali v hledišti. Jakub Mudra však nedorazil (a Lena Mudrová odjela ještě v pátek po poledni), neboť se neobjevil ani jeho táta, Marek Mudra, který začíná povážlivě absentovat! Her v Křenovech se nezúčastnil potřetí z posledních šesti let! Nejen on by si měl vzít příklad z Arnolda Pavlíka (staršího), úřadujícího obhájce pohárového triumfu. S ohledem na kulaté narozeniny (nikoliv jeho) to vypadalo, že se do Českého ráje vůbec nepodívá. Ale opak byl pravdou. Kromě sběru hub a malého výletu na Nebákov zvládl i řadu předehrávek, a byť zpátky na Moravu vyrazil hned v sobotu časně zrána, přesto se jeho jméno objevuje hned jedenáctkrát ve výsledkové listině dvaceti vypsaných soutěží! Na obhajobu titulu to pravda nebylo. Přesto zastínil řadu plnohodnotně pobývajících soupeřů – vždyť ziskem dvou druhých míst obhájil alespoň malou trofej, nesoucí jméno Ludvíka Daňka, za hody na cíl! Tím dalším, kdo by si po Marku Mudrovi měl brát příklad v účastnickém nasazení Arnolda Pavlíka, je Michal Pavlík. I když zhruba půldruhého měsíce před začátkem her se nechal slyšet, že už se mu po nich stýská, a je pravděpodobné, že dorazí, i s novou slečnou, opak byl – opět – pravdou. A absentoval potřetí v řadě. Důsledek? V historické tabulce ho na osmém místě přeskočil Vladimír Mišauer. I přes tyto zádrhele se akreditovalo patnáct sportovců resp. sportovkyň. A těm všem, po tříleté odmlce, ovšem opět výrazně, dominoval David Soeldner. Jeho triumf s náskokem 360 bodů na druhého Lubora Pavlíka byl třetím nejvýraznějším v celých dějinách tohoto sportovního svátku.

 

Společným znakem šampionátu bylo, jak už naznačuje titulek příspěvku, posun mládeže k lepším zítřkům. Kromě zmíněného vítězství Terezy Pavlíkové stojí za obdiv i výkony jejího bratra, Šimona Pavlíka – mimochodem, dvou aktivních hokejistů, dorazivších do Křenov přímo z tréninku resp. z přátelského utkání s týmem z Německa. Šimon zaujal střelbou ze vzduchových zbraní, kde obsadil třetí, čtvrté a páté místo (a ve figurách jako první a hned první ranou trefil nejmenšího z panáčků, byť s nezbytnou oporou lehátka). A přímo šokoval třemi zkušebními pokusy v kuželkách, jimiž zahanbil drtivou většinu starších účastníků, kteří si je na rozdíl od něj zahráli na ostro! Na trvalém vzestupu je i Dominik Soeldner. Ten sice zklamal v turnajových disciplínách, zejména ve šprtci, a také v kroketu, jenž snad během dvanácti měsíců totálně „zapomněl“, ale jako jediný dokázal zabodovat v obou šipkách. Ty náročnější, na střed, do 500 bodů, přitom i vyhrál, a při závěrečném ceremoniálu si převzal vůbec první, opravdu prestižní trofej, putovní medaili Mirka Jelínka, právě za hody v šipkách. No a mezi „mládí“, byť čerstvě plnoleté, musíme spočítat i Arnolda Pavlíka juniora, jenž obhájil celkové třetí místo, okořeněné čtyřmi jednotlivými prvenstvími. Na bronzovém stupínku se však musel pomyslně uskrovnit, neb na něj po pěti letech vystoupil shodným ziskem 500 bodů i Jiří Hlava, zakladatel her. Ale řeč byla o těch mladších. A tak nesmíme opomenout ani Nikol Soeldnerovou. Ačkoliv si zahrála jen šest her, a letos se na ni neusmálo štěstí v kostkách, třikrát zůstala těsně pod bodovanými pozicemi. A to dokonce v kriketu i v petanque! V obou, v podstatě identických disciplínách (jen s jinými pravidly), postoupila do finálové skupiny. Osobně pak byla u toho, když svými nečekanými návštěvami „zpestřily“ atmosféru MS fenky německého ovčáka, Daisy a Lucy. Koho by napadlo, že se přišly osvěžit do špinavé odpadní jímky J A o dva dny později prohánět kočky…

 

A další zajímavost šampionátu? Dvakrát udeřily vosy / nebo včely? Žihadlo dostala Jana Petrová i Vladimír Mišauer jr., který i přes tento handicap a na zlost všem nepřejícím rozhodčím, tzv. „-íkům vyhrál nejen hod pancerfaustem, ale i dvě střelby! Mj. figury, jubilejní to 600. soutěž v dějinách křenovských her! V závěrečných kuželkách srdnatě a opravdu vážně (!) bojoval i o celkovou třetí příčku! Vzhledem k tomu, že jinak měl plnou hlavu diskuzí, jídla (podřimování), mobilních hovorů, notebooku a tabletu,a zmeškal kvůli tomu první kostky a část kriketu, byl oceněn šňupacím tabákem Bernarda Driessena. Ostatně, zmeškanou disciplínu (kroket) má na triku i František Mudra, jehož ale ospravedlnila neplánovaně se natahující výroba výtečného domácího koláče! Počasí už druhým rokem po sobě nic moc, jen děti ocenily fakt, že se přes průběžné přeháňky mohly v sobotu odpoledne vykoupat v bazénu dalšího ze sportovců, Petra Kartouse. Ten se zapojil do střelby ze vzduchovky na 8 a 15 metrů. A u vzdálenější destinace pobavil sebe i rozhodčí tím, jak špatně si vysvětlil pokyn o umístění terčů. Střílel do jiného! Do toho, kam měl pálit Pavel Petr. Nejvtipnější se ovšem ukázalo zjištění, že Petr trefil častěji, než Pavel. Aby se v tom čert, nebo Pavel Petr Pavel vyznal J A konečně pár slov o Karlu Havlíkovi. I on dosáhl významného osobního milníku! Poprvé na jedněch hrách – a účastnil se podesáté – vyhrál hned dvě disciplíny. Klasický kriket na body a šipky do 2000.

 

Specifické zastavení si zaslouží Lubor Pavlík. Po roční odmlce přijel do Českého ráje, ale bylo nejasné, jak naváže na předchozí úspěšná tažení v Křenovech, kde v letech 2008 a 2009 (byť těsně o 20 resp. pouhých 10 bodů) porazil v bitvě o prvenství Davida Soeldnera. Onu nejistotu vyvolávalo povědomí, že se dává zdravotně do pořádku po vážném úraze, který se mu v zimě přihodil na jeho milovaných lyžích, a jenž ho na dlouhou dobu oprostil nejen z myšlenek na aktivní sportování. Ostatně – s podobným handicapem se vyrovnával podruhé. Poprvé, na mistrovství světa 1983, však i s pravou rukou v sádře, získal zlato v sedmi dílčích disciplínách (!) a pohár pro celkového vítěze! O 28 let později (uf, to to letí!) ovládl jednu disciplínu. Hod granátem. A přestože skončil druhý, neskrýval zklamání. Zejména po závěrečných kuželkách, kde v dodatečném rozhozu prohrál přímou přetahovanou s Davidem Soeldnerem. Ostatně, jako už předtím dost výrazně ve šprtci (6:1), a především stolní kopané 14:4 (poločas 13:1 !!!), či jako v rozstřelu „figur“. A samozřejmě se nezúčastnil prestižní kopané mezi výběry Čech (Bohemians) a Moravy (Moravians). Ujal se náhradní pozice rozhodčího, časoměřiče a nakonec i kameramana (a podařilo se mu „nenatočit“ druhou polovinu druhého poločasu – inu omyl, když se domníváte, že to nahrává, a přitom je pauza, a naopak). Po návratu donů a další návštěvě u lékaře nezapomněl Lubor zveřejnit vedle vystavený rentgenový snímek s poznámkou: „Ahoj. Posílám obrázky své nohy, abyste viděli, s čím jsem soutěžil.“ Přejme mu, aby byl už za rok fit na 100%!

 

Dva týdny po skončení her pak hlavní pořadatel komunikoval přes facebookPetrem Svěceným. Moderátorem televizních pořadů, který v minulosti tak pěkně okomentoval videozáznamy fotbalových utkání v Křenovech. Nejen že přislíbil opakování tohoto počinu, ale též osobní účast, jak jinak, s nerozlučným parťákem, Vojtou Bernatským. Nebude to však na příštích olympijských hrách, neboť ty budou časově kolidovat s těmi velkými, v Londýně. Ale prý v létě 2013. Jak poznamenal, bylo by to moc hezké, v rámci 10. výročí planých slibů ze strany Vojty B., že do Křenov určitě přijede. Například letos mu to zase kolidovalo s cestou do Švédska… J

 

Závěrem ještě připomenutí. Novou hlavní adresou našich webových stránek je www.krenovy-games.net a najdete nás i na facebooku. Konkrétně na odkazu http://www.facebook.com/?ref=home#!/pages/K%C5%99enovsk%C3%A9-sportovn%C3%AD-hry/168136143250171, čili Křenovské sportovní hry. Nezapomeňte se tam zařadit mezi „přátele“, kterým se to líbí… J Ostatně, teď v září budeme na webu už DESET LET !!!

 

Zpátky na začátek aktualit

 

Srpen 2010

Aktualita 11: Déšť, záplavy a triumf po 30 letech!

Popis: Popis: MS 2010 pohár APOpět to byla jubilejní soutěž. Celkově pětatřicátá a po jedenatřicété se bojovalo o velký putovní pohár. Když se tak stalo poprvé, usilovalo o něj v létě roku 1980 šest sportovců a premiérově jedna žena. Zvítězil Arnold Pavlík. Už se zdálo, že snad i naposledy. Vždyť od té chvíle měnila hlavní trofej jen dva a stále stejné majitele. Davida Soeldnera nebo Lubora Pavlíka. Právě on měl letos šanci vybojovat zlatý hattrick! Jenže přednost dostalo soustředění ostravské hokejové přípravky. Mimo hru byli i dva borci, kteří se na předchozích světových šampionátech vystřídali na bronzovém stupínku – Michal Pavlík (opět letní tábor) a Marek Mudra (rodičovská Popis: Popis: MS 2010 Niki zlatoakce pro děti nejútlejšího věku). A protože čerstvý novomanžel a budoucí otec Pavel Petr, jenž o rok dříve prokázal tak razantní výkonnostní zlepšení, přijel z důvodu „hlídání“ jen v sobotu a symbolicky na tři soutěže (fotbalové penalty si statečně předstřílel v průtrži mračen!), bylo jasné, že po dvaceti letech bude nejvážnějším soupeřem D.Soeldnera právě A.Pavlík (senior). Určitě ale nikdo nečekal, co všechno se mu podaří. Překonal totiž několik osobních rekordů. Až doposud bylo jeho maximem pět zlatých a dvanáct medailí z jedné akce. Na MS 2010 posunul tato maxima z let 1995 resp. 1990 na sedm a třináct! Jeho dočasným majetkem se staly i tři putovní trofeje (Jaromíra Ondrouška za střelby, Mirka Jelínka za šipky a Ludvíka Daňka za hody na cíl!). A vůbec poprvé nasbíral na jednom šampionátu i přes tisíc bodů!!! Ovšem až úplně poslední finálová hra kriketu, kde skončil ve strkanici „u plotu“ třetí, a díky zisku jednoho bodu, se v konečném pořadí dvacáté disciplíny vyhoupl na druhou příčku před F.Mudru, a rozhodl o tom, že v souhrnném účtování 26. mistrovství světa o nejmenší možný rozdíl – deseti bodů –předstihne zatím vedoucího D.Soeldnera. Sečteno, podtrženo. Po neuvěřitelných 30 letech a snad trochu symbolicky vyhrál Arnold Pavlík putovní pohár!!! Určitě si ho za všechna protivenství z posledních měsíců plně zasloužíil..

 

Popis: Popis: MS 2010 new šipkyDavid Soeldner tím pádem třetím rokem po sobě končí na druhém místě. A přitom souhrn bodových ztrát za všechny tyto letní akce na vítěze, je menší, než který v bodování jedné disciplíny dělí první a třetí místo! S Luborem Pavlíkem prohrál v letech 2008 a 2009 o 20 Popis: Popis: MS 2010 fotbalresp. 10 bodů, a teď s A. Pavlíkem opět o pouhých 10 bodů! Znovu se nenabízí jiné slovo, než – neuvěřitelné! Jenže těch neuvěřitelných událostí by se našlo mnohem víc. Arnold Pavlík junior se stal teprve devátým sportovcem (ze 43 dosud zúčastněných), který v konečném hodnocení vyšplhal mezi medailisty, a výtečným ziskem 690 bodů (osobní rekord) skončil na třetím místě. Obrovský posun vpřed zaznamenal Dominik Soeldner, když zkompletoval sbírku všech typů medailí z jednotlivých disciplín (premiérové zlato za karty), a hned sedmkrát obsadil poslední bodované, čtvrté místo. A jeho o dva roky mladší sestra Nikol Soeldnerová se v necelých osmi letech stala vůbec první ženou (vlastně dívkou), která vyhrála některou z křenovských soutěží (konkrétně kostky velká čísla)!!! Pikantní mohla být též realizace sázky Vladimíra Mišauera, jenž na neděli přislíbil po předchozím hýření nulovou konzumaci jakékoliv formy alkoholických nápojů. Jenže pak ho skolila záhadná viróza. Ze zdravotních důvodů odstoupil z finále kriketu a následující dva dny (převážně) proležel v posteli, místo toho, aby se vydal na horském kole do terénu, jak avizoval po příjezdu do dějiště MS. I proto se při závěrečném „fotbálku“ proběhli po mokré trávě jen dva hráči na každé straně. Tým domácích Křenov (D. a Dom. Soeldnerovi) v něm remizoval s výběrem Moravy (A.Pavlík junior a jako vždy v osobních soubojích nekompromisní fotbalista Karel Havlík) 2:2.

 

Popis: Popis: MS 2010 déšť

Do pětatřicáté sportovní akce v Křenovech sice zasáhlo jen jedenáct sportovců (osm plnohodnotných), což je nejméně od roku 2000. Na poslední chvíli Popis: Popis: povodně 2010totiž odřekl účast a tím pádem  obvyklé a příjemné preludování na klávesy Ivo Bláha. Z pracovních resp. osobních důvodů se ani tentokrát nezúčastnil „hravý“ reportér České TV Ondřej Zamazal – inu, svatba je svatba, že? :-) ale za rok ho prý můžeme vybídnout znovu. A za pozvánku i po 10 letech od té předchozí opět pouze poděkoval i jeho věhlasný kolega Robert Záruba (se synem), který měl jiný venkovský program v klidnější společnosti. To očekávaný příjezd hvězdného hudebního hosta Felixe Slováčka, jenž v roce 2008 tak famózně zvítězil ve střelbě z pistole, a tentokrát prý i s chotí Dádou Patrasovou, zase zhatilo počasí. Sluší se připomenout, že šampionát, uspořádaný počátkem srpna roku 2010, orámovala velká přírodní katastrofa! Ačkoliv ještě týden před slavnostním zahájením slibovaly „rosničky“, že jemně zaprší přes pracovní dny, a o víkendu už bude svítit slunce, nakonec se to všechno obrátilo. A radikálně. Ještě než zazněla úvodní fanfára z trubky Jiřího Hlavy, začalo pršet. A pak pršelo, a pršelo, pršelo víc a víc, intenzivní přívalový déšť střídal ten vytrvalý, a vydrželo to přes noc, i přes sobotu. Zatím, co v Křenovech to způsobilo pouze zcela neobvyklé pořadí disciplín (začínalo se pod střechou, stolní hry, noční hry, posléze šipky, a i kuželky netradičně už v sobotu!), a teprve v neděli, až se konečně a na chvíli vyčasilo, došlo i na všechny zahradní soutěže od kroketu, přes hody na cíl až po kriket (poprvé v dějinách jako závěrečná disciplína), na nedalekém Liberecku a v dalších koutech severních Čech vyvolaly přívaly deště ničivé záplavy!!! Někde napršelo tolik, co běžně za 4 měsíce, některými nešťastnými obcemi se prohnala tisíciletá voda, a to i v potůčcích, o nichž by si nikdo nikdy nepomyslel, že se můžou proměnit v ničivou a nelítostnou řeku...

 

Zpátky na začátek aktualit

 

Srpen 2009

Aktualita 10: Trochu ospalé klání tří generací (i s kočkou)

Popis: Popis: Kačka P 2009Popis: Popis: ms 2009 - konecBylo to jubilejní mistrovství. Pětadvacáté. A mohlo být velkolepé. Účast, byť chvilkovou, již počtvrté přislíbil hudebník a dirigent, Felix Slováček. Po třech letech zvažoval pozvánku Vojtěch Bernatský, moderátor sportovní relace BBV, a poprvé jeho kolega z redakce sportu České TV, Ondřej Zamazal. V dějišti šampionátu se měla objevit rovněž moderátorka zpravodajství na televizi Z1, Jana Lejpová. A k tomu všichni tradiční návštěvníci a sportovci. Jenže – osud bývá nevyzpytatelný. Bohužel, někdy až extrémně krutý! A hned se začátkem letních prázdnin zasáhla velká tragédie i rodinu stálých účastníků, přebývajících na severu Moravy. Nedlouho poté, co na výbornou odmaturovala na střední škole v Bruntále a byla přijata hned na šest VŠ, včetně právnické fakulty v Praze (!), znenadání a bez varování, nás navždy opustila Kateřina Pavlíková. Sympatická všestranná dívka, která se v Křenovech objevila během sportovních her naposledy v roce 2005, a při památném záskoku za usínajícího Vladimíra Mišauera tehdy vybojovala senzační druhé místo v kartách...

 

Popis: Popis: ms 2009 pavel p pinecPopis: Popis: ms 2009 niki a šimon kostkyDo Českého ráje tak z těchto a dalších rozdílných důvodů nakonec nedorazili nejen oba „Arnoldi“ Pavlíkové, ale ani Michal Pavlík, obhájce třetího místa v konečné klasifikaci z olympiády 2008 (přednost dostala práce na mezinárodním táboře), Karel Havlík (návštěva z USA) či Felix Slováček (oficiálně – pracovní zdržení na Moravě). Překvapivý olympijský držitel putovní ceny Milana Chladila za nejlepší výkony v nočních disciplínách Pavel Vítek sice v Křenovech o víkendu přebýval, ovšem pobídky k opětovné účasti neakceptoval, a raději se věnoval své novorozené dceři Leně, a návdavkem dalším miminům a maminám, které jí přijely dělat společnost. A tak se pětadvacátý šampionát proměnil ve víceboj tří generací – své schopnosti totiž s generací těch nejstarších, reprezentovanou trumpetistou Jiřím Hlavou či zubním lékařem Františkem Mudrou, a střední, v čele s Luborem Pavlíkem, poměřilo i trio školáků, a navíc teprve začínajících. Nejstarší Dominik Soeldner (od podzimu žák 3. třídy, překvapil třetím místem v kroketu a zejména druhým, zcela zaslouženým ve stolní kopané!), a spolu s ním dva nováčci – Šimon Pavlík z Poruby a Nikol Soeldnerová, která se do školy teprve chystá. Jejich zápal pro hry však společně s bodrým přístupem Pavla Petra (o maximální účast a s velkou pravděpodobností i o senzační třetí místo v konečném pořadí ho připravily pracovní povinnosti, v sobotu na rádiových vlnách referoval o kopané i basketu, v neděli zase spěchal z Křenova na fotbalovou Gambrinus ligu do Liberce) byly největší devízou jinak poněkud „ospalých her“. Své jistě vykonalo teplé, slunečné a dusné počasí (nejvíce svědčilo vosám), ovšem skoro dvouhodinová pauza po sobotním obědě, kdy se čtveřice starších účastníků „vypařila“ a hodila si „šlofíčka“, nemá v dějinách her obdoby! I proto se nakonec i při nižším počtu účastníků (plnohodnotných, co zasáhli do všech soutěží, bylo jen kvarteto – a to se, věřte nevěřte, ve své podstatě stalo jen jednou v historii, při premiérovém ročníku v roce 1976!) nezvládlo všech 20 plánovaných disciplín, z programu na poslední chvíli vypadl petanque (na výhry) a kuželky. Na druhou stranu, absence některých hvězd, dala šanci těm, co by jinak při sběru medailí a bodů jen paběrkovali. Prvního vítězství v Křenovech vůbec se tak dočkal Ivo Bláha (po třech letech přijel soutěžit i preludovat na klávesách), nejlepšího osobního součtu dosáhl zmiňovaný Pavel Petr a na bronzový stupínek potřetí v historii vystoupal Marek Mudra. Bitva o bronzový a zlatý stupínek přitom byla velmi vyrovnaná a nejistáPopis: Popis: ms 2009 luděl p pistole do závěrečného hodu (šipek do 500). A právě až v poslední soutěži o pouhých 10 bodů (nejtěsnější možný rozdíl) předstihl Lubor Pavlík v celkové klasifikaci po celou dobu šampionátu vedoucího Davida Soeldnera, a navázal na svůj triumf z olympiády 2008. Paradoxně, opět mu přišel vhod rozstřel s Markem Mudrou, tentokrát v „penaltách“. Stejně jako o rok dříve, Popis: Popis: ms 2009 lubor pohárpetanque a střelbě na figury, i tentokrát zvládl dodatečný souboj lépe, a připsal si body, které rozhodovaly o držiteli putovního poháru. Aby to snad nestačilo, naopak v rozhozu „pancerfaustu“ Marek Mudra nezaváhal, a 20 bodů za čtvrté místo (které mu pak chyběly na mistrovský titul) uzmul Davidu Soeldnerovi! Plných 100 bodů za výhru ve střelbě z pistole však sebral všem soupeřům nečekaný host, Luděk Pospěch. Ten už do Křenov a okolí nějaký ten pátek nejezdí, a k mistrovství se nachomýtl po dlouhých sedmi letech. Stejně jako Felix Slováček na OH 2008 i on ale dostal možnost předstřílet si pistoli s jednodenním předstihem, a napodobil ho i v tom, že se řídil heslem – přijel, dobře mířil a zvítězil. A tak si už na dálku vysloužil „šňupací tabák“ Bernarda Driessena za mimořádný počin. Ten by si ale zasloužila i místní mourovatá kočka domácí, s trefnou přezdívkou „Ester kočičková“, která opakovaně zpestřila průběh šampionátu. Jednak opakovanou snahou uložit se na noc do postele hostů z Moravy, a zejména suverenitou, s jakou se rozvalila mezi petanquové (kriketové) koule během rozehrané disciplíny, kdy kolem ní létaly zleva, zprava...

 

Další sportovní akce v Křenovech je minulostí. Ovšem přípravy na příští ročník, v součtu mistrovství světa i olympiád, již pětatřicátý, se pomalu rozbíhají. Doufejme, že již v klidných, bezproblémových a veselejších souvislostech...

 

Zpátky na začátek aktualit

 

Září 2007

Aktualita 9: Po 22 letech – 9 dílčích a 1 velký titul

Popis: Popis: kriket-mPopis: Popis: slováček-mVyrovnanost, tak obvyklá v uplynulých letech? Boj do poslední disciplíny a tím pádem do poslední kuželky? Kdepak, na to zapomeňte! Světový šampionát v roce 2007 byl i díky slabší formě Lubora Pavlíka (zdravotní problémy, nižší nasazení), a zaváhání nejúspěšnějšího borce z nastupující generace Michala Pavlíka v klíčových momentech (zejména ve stolní kopané, jenž na předchozích dvou MS ve finiši ovládl), jasnou záležitostí nejúspěšnějšího sportovce v dějinách křenovských her, Davida Soeldner! O jeho dalším titulu, v pořadí už třiadvacátém (!), bylo jasno dlouho před koncem her, jejichž samotný závěr, konkrétně slavnostní vyhlášení, bylo narušeno nevstřícným chováním nejmenované (a zároveň nepřítomné) osoby, která radost z her pokazila především nejmladšímu účastníkovi MS, a také jeho sestřičce, těšící se na to, jak bude při rozdělování cen pracovat jako sličná hosteska. Pokud ovšem odhlédneme od tohoto smutného momentu, samotné MS se neslo ve velmi svižném tempu, byť se zmiňovanou jednoznačností. David Soeldner vyhrál 9 z dvaceti vypsaných soutěží (a jen krůček ho dělil od dalších zlatých medailí v kostkách na velká čísla, stolní kopané, teoreticky ve stolním tenise a s větší dávkou koncentrace i v závěrečných kuželkách!!!), čímž vyrovnal rekord her – své vlastní maximu, vytvořené ovšem už na MS v roce 1985! Nutno podotknout, že tehdy se ale šampionátu účastnilo pouhých šest sportovců, letos jich do některých disciplín zasáhlo i třináct, a protože se po dvou letech opět v Křenových objevil i saxofonista a dirigent Felix Slováček (a dokonce místo jedné zvládnul hned dvě soutěže, v špikách do 2000 a kriketu na body), vyšplhal se počet účastníků 24. mistrovství světa na 15. Z očekávaných tváří scházel pouze Ivo Bláha, takže tentokrát to bylo bez živé hudby. Ale pestrobarevných zážitků neubylo – viz. fotogalerie MS 2007.

Popis: Popis: domca kostkyA ještě jednou Soeldner, tentokrát ovšem Dominik. Ačkoliv se s ohledem na věk a výšku nemohl zúčastnit všech soutěží, zvládnul jich devět a stal se plnohodnotným účastníkem šampionátu, tím spíš, jaký zanechal na ostatních sportovcích dojem. V každém z kriketů vyhrál po hře, ve střelbě „penalt“ se oproti symbolickému vystoupení z předchozího roku o další zásah do černého vylepšil, příjemně překvapil v turnajových disciplínách (ve šprtci jen těsné tři porážky, pokaždé ovšem s čestně vstřeleným gólem – ve stolní kopané zase senzační výhra nad Polskem Arnolda Pavlíka seniora, čímž se kvalifikoval do čtvrtfinále play off!) a konečně, ve dvou ze tří soutěží v kostkách si vyházel druhé a třetí místo a tím pádem 110 bodů! V konečné klasifikaci nechal pod sebou čerstvého čtyřicátníka Pavla Petra či veterána Karla Havlíka! A to, považte, mu bylo v době her pouhých 6 let a necelých 9 měsíců!!! Stal se tak nejúspěšnějším a nejmladším sportovcem v dějinách sportovního klání v Křenových, a zaslouženě si odnesl na památku kromě dvou medailí i pamětní pohár. Jen pro připomenutí, Arnold Pavlík junior debutoval až v osmi letech (MS 2001 – 90 bodů), Marek Mudra v deseti (OH 1994 – 140 bodů), David Soeldner, když mu bylo10 a půl (OH 1976 – 690 bodů), a Michal Pavlík ve dvanácti letech (MS 1998 – 255 bodů). Popis: Popis: img00014Což jsou neporovnatelné rozdíly. Aby to ale nebylo jen o jedné „rodině“, také je nutno podotknout, že právě Michal Pavlík se stal teprve osmým sportovcem, který v konečném hodnocení skončil do třetího místa. A sice na bronzovém stupínku. A doplnil tak pódiovou pozicí D.Soeldnera, L.Pavlíka, A.Pavlíka, J.Hlavu, J.Ondrouška, N.Vargu a M.Mudra. No konečně J

 

A nesmíme zapomenout ani na letošní vystoupení Pavla Petra. Ten krátce před prázdninami oslavil kulatiny a v jejich rámci uspořádal v Mladé Boleslavi zajímavý turnaj ve florbalu, na který pozval spoustu osobností. V Křenových pak zase projevil nebývalý smysl pro fair play, když nic netušícímu soupeři přiznal, že jeho klíčový míček olíznul při stolním tenise na jeho polovině konec stolu (tzv. „prasátko“), a tím pádem sám prohrál zápas. A při střelbě „penalt“ zase vybojoval 4.místo, když z deseti ran trefil branku na délku hřiště čtyřikrát, k tomu třikrát přidal tyčku – a to přesto, že po celou dobu telefonoval z mobilu! Za to všechno si po právu vysloužil zvláštní ocenění, šňupací tabák Bernarda Driessena J Jenže ji v dějišti her zapomněl! Stejně jako ostatní ceny, když spěchal na prvoligový fotbal do Mladé Boleslavi a sám se tak připravil o možnost zasáhnout do prestižního fotbalového klání v Křenových, v němž „Výběr světa“ stejně jako o dva roky dříve porazil klasickou sestavu „Moravy“, po emotivním boji tentokrát 6:5…

 

Zpátky na začátek aktualit

 

Srpen 2006

Aktualita 8: Pršelo a lilo, nám to nevadilo

Popis: Popis: ms2006-b 075Popis: Popis: ms2006 086    Mělo to být unikátní mistrovství. A také bylo, i když jinak, než se čekalo. Nejdříve se proti pořadatelům spiklo počasí – po týdnech tropických veder, které z trávníků v dějišti her nadělaly zažloutlé trsy „slámy“, přišlo naprosto neplánované (alespoň podle předchozích prognóz tzv. odborníků meteorologů) období dešťů, a šampionát po 29 letech propršel. No, zase tak hrozné to nebylo, ale sprchlo více či méně každý den, a s ohledem na indispozice některých jedinců (záda resp. práce) se tentokrát nehrál oficiální fotbalový zápas družstev. Možná to bylo dobře, vzhledem k tomu, že v několika stromech se uhnízdili sršni :-)  Po 14 letech se nedostavil jeden z tradičních účastníků Marek Mudra (dal přednost manželce a mejdanu), špatné počasí zřejmě odradilo Felixe Slováčka a částečně i Vojtěcha Bernatského. Oba byli očekáváni. Do soutěží se ovšem naplno zapojil Petr Kartous, sportovec tělem i duší (ovšem v poněkud jiných odvětvích, vždyť na sebe prozradil, že je někdejším amatérským mistrem v desetiboji!), a pak symbolicky další dvě zajímavé postavy – Zdeňka Bittnerová (ve střelbě ze vzduchovky předčila mnohé z mužů a navíc se mohla pochlubit tím, že žádná z jejích předchůdkyň v kategorii „j.h.“ neměla tak dlouhé vlasy – památným na adresu vlasů zůstane výrok F.Mudry „Panečku, to je materiál!“) a Dominik Soeldner. Ten se po předchozím poctivém tréninku zúčastnil střelby přesnosti s fotbalovým míčem a protože jako historicky nejmladší sportovec v Křenovech vstřelil z devátého pokusu gól, vysloužil si od soupeřů i diváků bouřlivý a spravedlivý potlesk. O pohár ale bojovaly osvědčené firmy. A nyní je čas zdůraznit, že MS 2006 bylo nejvyrovnanějším šampionátem v dějinách! Ještě před střelbou „penalt“ totiž na konečné vítězství pomýšlelo pět sportovců, v průběhu závěrečných kuželek stále čtyři, a blízko k triumfu, vůbec prvnímu, byl zakladatel her Jiří Hlava. V průběžném hodnocení vedl prakticky od začátku až do konce MS, a pokud by kuželky vyhrál, a dlouho na to měl, i po několika výsledkových výpadcích ze třetího soutěžního dne, by se o „pohár“ alespoň podělil. Jenže F.Mudra, ano ten František, co tak překvapil v MS o rok dříve, a který tentokrát až do kuželek nezískal do celkového hodnocení ani jednu medaili a žádné body, a který v kuželkách nikdy nevyhrál, zazářil a přepsal dějiny. Získal v kuželkách první zlato, J.Hlavu odsunul na stříbrný stupínek a v celém šampionátu až na třetí místo. A nepřímo tak umožnil obhájit konečné prvenství Davidu Soeldnerovi. Z toho vyplývá, že i když pršelo a lilo, a nálada nebyla tak uvolněná jako jindy, událo se toho dost. Poprvé se střílelo ze dvou vzduchovek současně, poprvé se kopalo na branky opatřené sítěmi. A opět se v Křenovech objevila zajímavá osobnost – po „drogovém dealerovi“ a slavném kapelníkovi/saxofonistovi se v dějišti her ukázal sám pavoučí muž, SPIDERMAN :-)

A ještě praktická poznámka. V souvislosti se zařazením nových materiálů k MS 2006 (pod tímto odkazem najdete velmi obsáhlou fotogalerii) došlo ke kompletní rekonstrukci většiny stran, kde byly doplněny a opraveny stávající informace stejně jako některé fotografie. Takže, milý návštěvníku, neváhej, a podrobně si celý web od začátku až do konce prostuduj :-)

 

Zpátky na začátek aktualit

 

Říjen 2005

Aktualita 7: Vydařené jubileum!

Popis: Popis: MS 2005 001Popis: Popis: MS 2005 335    Mistrovství světa 2005 se neslo ve slavnostní atmosféře. Už během zahájení byla vzpomenuta blížící se životní jubilea Jiřího Hlavy, zakladatele her, a Davida Soeldnera, hlavního organizátora. Právě jemu patřilo první a poslední slovo v samotných soutěžích. Zvítězil v úvodní disciplíně – kroketu. Pak dlouho přenechával radost z dílčích prvenství i bodových zisků soupeřům (po prvním dnu senzačně vedl pozitivní náladou obdařený František Mudra) a zdálo se, že se D.S. potřetí v řadě skloní v boji o putovní pohár před Luborem Pavlíkem. Jenže pak mu přálo štěstí, které naopak postrádal v nočních hrách, kartách a kostkách (inu, že by se prokázala pravdivost úsloví – neštěstí ve hře, štěstí v lásce?). Už nečekaný pád poslední, deváté kuželky mu umožnil nový hod do „plných“, udržel ho ve finálové skupině závěrečné, devatenácté disciplíny MS, a protože ji vyhrál, zvítězil i v celém šampionátu. Ve sportovních hrách, jenž byly jubilejními třicátými v historii! Přesto teprve vůbec poprvé došlo k prezentaci „oficiální hymny“ (hudba + text J.Hlava), sborově odzpívané všemi účastníky (viz. snímek vpravo). Významným hostem MS pak byl dirigent a saxofonista Felix Slováček (naopak, snímek vlevo)! Zúčastnil se střelby na figury, symbolicky si hodil šipkami, a snad se do Křenov za rok opět vrátí, tentokrát na delší dobu. Zásluhou F. Slováčka a jeho společníka, Petera Papadopoulose, který je původem přímo z Řecka, se počet sportovců na šampionátu v roce 2005 vyšplhal na rekordních šestnáct! Alespoň prostřednictvím obrázků můžete nahlédnout do atmosféry soutěží, pokud vstoupíte do FOTOGALERIE 2005

 

Zpátky na začátek aktualit

 

Leden 2005

Aktualita 6: Minulost a budoucnost

Popis: Popis: Snímek 294Popis: Popis: Snímek 200    Olympijské hry 2004 jsou již dávnou minulostí. Z technických a dalších důvodů se k jejich rekapitulaci dostáváme až s úvodem kalendářního roku 2005, během kterého sportovní hry v Křenových čeká významná událost. Nadcházející světový šampionát bude jubilejní 30. akcí a zároveň předběžnou oslavou kulatých narozenin historicky nejúspěšnějšího účastníka. Na oficiální stránky her v tuto chvíli přibylo několik nových odkazů, zejména na FOTOGALERII, která sice beze slov, leč určitě výstižně charakterizuje průběh loňské letní olympiády. Nesmírně vyrovnaného podniku, v jehož závěru se z celkového vítězství radoval Lubor Pavlík

Doplněny byly i další naše rubriky – zejména historická bodovací tabulka, postupně sestavovaný přehled výsledků a zajímavostí z turnajů ve šprtci, a inovována byla také galerie účastníků, kde se KONEČNĚ, poprvé od spuštění našeho oficiálního webu, můžete začíst do profilů vybraných sportovců, v nichž nechybí personální perličky ani naprosto unikátní přehled VŠECH výsledků a umístění v disciplínách, kterých se na MS či OH v Křenovech zúčastnili…

 

Zpátky na začátek aktualit

 

Srpen 2003

Aktualita 5: Drama až do konce!

Popis: Popis: Snímek 046Popis: Popis: Snímek 092    Dvacátý první světový šampionát je minulostí. I když se zdálo, že o vítězi, jen nepatrně méně „tradičním“, je v předstihu rozhodnuto už na konci druhého soutěžního dne, tudíž v sobotu večer, opak byl pravdou. O držiteli nově vyhlížejícího poháru (přibyl límec na podstavci) se definitivně rozhodlo doslova v posledních minutách a během úplně poslední 20. disciplíny. V kuželkách. Už před nimi snížil obhájce prvenství David Soeldner radikálním způsobem obrovský náskok Lubora Pavlíka. A pak to bylo jako na houpačce. Prvním pokusem shodil všechny kuželky, naopak největší sok byl o jeden jediný bod ušetřen po šesti kolech potupného vyřazení. Postupem času však začal předhánět ostatní soupeře. Po 9 kolech to vypadalo na obhajobu titulu pro Davida Soeldnera. Po 12 z 20 vypsaných sérií se oba rivalové o celkové prvenství dělili, ale dalším postupem vzhůru vybojoval Lubor Pavlík druhé místo v kuželkách, a zároveň, což bylo nejpodstatnější, uhájil pro sebe celkový triumf, historicky sedmý v pořadí. O pouhých 30 bodů, což je nejnižší náskok od roku 1995. Šampionátu se zúčastnilo „pouze“ jedenáct plnohodnotných sportovců a jeden zvláštní host ve střelbě. Na druhou stranu byl prolomen rekord v počtu odehraných soutěží – poprvé se jich uskutečnilo hned 20, a to pořadatelé už přemýšlí o tom, že by v nadcházejícím olympijském roce třeba obnovili po 28 letech i soutěž v lukostřelbě!

 

Zpátky na začátek aktualit

 

 

Duben 2003

Aktualita 4: Nové fotky i stránky

    Tradičně - po jisté časové prodlevě - dochází k oživení nebo chcete-li rozšíření informační nabídky oficiálních stránek sportovních her v Křenovech. Tentokrát především v souvislosti s otevřením Virtuální Síně slávy, která nabídne pohled na několik kuriózních exemplářů z minulosti OH i MS, a v rámci slavnostního zakončení 21. mistrovství světa 2003 do ní bude uveden i první sportovec!

Popis: Popis: Dietl a st-kopanaPo určitých peripetiích byla konečně zprovozněna i první verze dlouho avizované, ale nefungující Informační služby, kde se od nynějška dozvíte například to, že stolní kopanou, od roku 1980 pravidelně zařazenou do programu křenovských her, měl v oblibě i slavný tvůrce mnoha neustále reprízovaných televizních seriálů Jaroslav Dietl.

Popis: Popis: šprtec - ilustraceJiná již stálá rubrika o jednotlivých soutěžích a pravidlech zvaná Neznalost zákonů neomlouvá nově nabízí podrobný pohled na jinou turnajovou disciplínu – šprtec. Kromě pravidel máte možnost se obeznámit s dílčími výsledky, konečnými tabulkami a perličkami ze zákulisí posledních čtyř turnajů ve šprtci v letech 1999 až 2002. Tento přehled bude postupně doplňován zpětně až k prvnímu turnaji na olympijských hrách v Křenovech v roce 1976.

Poté, co provozovatelé patřičných internetových služeb provedli určité technické změny, dochází k opětovnému zprovoznění naší Knihy návštěv, kterou doplňujeme o klasickou e-mailovou službu, v kooperaci s našimi partnerskými sportovními stránkami Hokejové bully. A tak nemáte-li v úmyslu nám poslat otevřený vzkaz prostřednictvím Knihy návštěv, který si budou moci prohlédnout všichni čtenáři těchto stránek, učiňte tak e-mailem jehož adresa je k-games@hokejove-bully.com.

Popis: Popis: obal2003kazetaA ještě jedna perlička – na účastníky MS 2003 (termín zatím nebyl přesně stanoven) čeká tak jako v uplynulých dvou letech milý dárek. Vzpomínková videokazeta na předchozí světový šampionát. V těchto dnech se rozbíhají přípravné práce na opětovně vylepšeném projektu, jehož „třešničkou na dortu“ bude doprovodný komentář Petra Vichnara a Vojtěcha Bernatského, populárních sportovních redaktorů České televize. Není vyloučeno, že poprvé se „mistrovský film“ s minimálně dvěma bonusovými materiály objeví souběžně nebo s menším zpožděním i ve formátu DVD!

 

Zpátky na začátek aktualit

 

Srpen 2002

Aktualita 3: Rekordní šampionát

Popis: Popis: Nástup na MS 2002I když pořád platí zjištění, že žádné dílčí soutěže v dějinách MS a OH v Křenovech se nezúčastnilo více jak 12 sportovců,

má jubilejní 20. světový šampionát, který se uskutečnil ve dnech 26. až 28. července 2002, na svém kontě hned několik významných rekordů. Překonáno bylo rok staré maximum, a sice – celkový počet účastníků jedné akce vzrostl na patnáct (kompletního programu MS se však zúčastnilo jen 8 závodníků, další dva zasáhli do 10, jiní dva do 7 soutěží, a ryze symbolické, byť tentokrát specifickými okolnostmi vynucené, byly i starty dvou slečen, Kateřiny Pavlíkové a Šárky Pospěchové, v jedné disciplíně – kostkách resp. kuželkách). Jubilejní mistrovství však bylo nejen největším, ale také – v rozporu s mylnými názory několika jedinců – i nejsvižnějšími hrami v dějinách!

Teprve podruhé v historii sportovních her v Křenovech otestovali soutěžící své schopnosti v 19 disciplínách (před rokem se jich zvládlo 15). Něco podobného se podařilo jen na MS v roce 1981. Ale pozor – tehdy se šampionátu zúčastnilo pouhých šest sportovců a jejich klání trvalo nebývalých pět dnů! Letos byly soutěže odstartovány kroketem v pátek v 18 hodin a 5 minut. A konečné pořadí bylo známo po kuželkách, v neděli v 16 hodin a rovněž 5 minut. To znamená – že jubilejní a největší hry v dějinách, o 15 účastnících a 19 disciplínách, trvaly pouhých 46 hodin!

Popis: Popis: Bitva o postup do semifinále turnaje ve st.tenisuZ celkového vítězství se mohl radovat, po roční přestávce, David Soeldner (950 bodů), který mohutným finišem z posledního dne předstihl obhájce prvenství Lubora Pavlíka (805 bodů - na jeho výkonech bylo patrné, že je myšlenkami někde jinde, u nenarozených dvojčat, což se projevilo především historickým výkonnostním výbuchem ve st. kopané). Nejlepšího osobního výkonu dosáhl naopak po tragickém globálním vystoupení na MS 2001 (tehdy skončil až na 10. místě s pouhými 80 body) Marek Mudra, jemuž očividně prospěla přítomnost specifické fanynky, nové přítelkyně. I když se jako pomocný rozhodčí při sčítání výsledků ze střeleb ošidil, což vyšlo najevo až při kontrolních součtech týden po skončení šampionátu, dodatečně mu bylo přiznáno dalších 10 bodů za 4. místo v pistoli, a tak v osobním rekordu 545 bodů obsadil senzační 3. místo v celkové klasifikaci, s náskokem zmíněných 10 bodů před zkušeným Arnoldem Pavlíkem st.

Další zajímavosti a fotografie z MS 2002 naleznete ZDE!

 

Zpátky na začátek aktualit

 

Červenec 2002

Aktualita 2: XX. MS 2002 se blíží

Popis: Popis: T-shirts 2002    Jubilejní světový šampionát s pořadovým číslem 20 je za dveřmi! Pokud nenastane potopa světa, uskuteční se trochu nezvykle poslední červencový týden. Obhájce loňského prvenství totiž očekává v brzké době hned dva nové přírůstky do rodiny, a bude si muset začít osvojovat zapomenuté rodičovské povinnosti (přebalování apod.). Na zúčastněné sportovce tradičně čeká řada překvapení (mj. týýý šerts - chytrému napověz, hloupého…).

    A jaké jsou horké novinky ze zákulisí? Svoji účast osobně potvrdil jeden z veteránů her, MUDr. František Mudra. Stejně tak ústně přislíbil přinejmenším přátelskou návštěvu pan řídící Luděk Pospěch, pokud se ale vrátí se zdravou kůží ze své horolezecké expedice na Huascaran, který, jak známo, leží v Peru.  Telefonický příslib aktivního startu po třech letech předal z neméně vzdáleného Slovenska Norbert Varga (ale kdo ví, co se pod Tatrami do té doby ještě semele). Chybět by nemělo QUATRO of Moravian´s Pavlik´s (viz. zápis do knihy návštěv). V pohotovosti je po roční pauze také zdatný hráč st. tenisu Jakub Dohnal (ten se jako první ozval prostřednictvím SMS zprávy už 13. května:  „Rád se zúčastním 20. mistrovství světa“). Semínko nejistoty visí nad startem „držitele ceny úsměvu“, Vladimíra Mišauera (e-mail: „Pokud mi to pracovní povinnosti

a okolnosti dovolí, tak se samozřejmě rád zúčastním“). Nejasnosti jsou ale především kolem těch oslovených borců, co se zatím organizačnímu výboru vůbec neozvali (Marek Mudra, Karel Havlík, Ivo Bláha i nový adept, motoristický novinář Pavel Petr).

    Naopak, jasno je, bohužel, v otázce televizních hostů. Kolize termínu MS s dovolenou v jiné lokalitě republiky zabrání čestné účasti jak R. Zárubovi, tak P. Vichnarovi (e-mail: V nabízeném termínu budu sportovat na opačném konci republiky na Albeři. Děkuji za pozvání a doufám, že příště už to vyjde“).

 

Zpátky na začátek aktualit

 

Září 2001

Aktualita 1: Poprvé na internetu

Sportovní víceboj v roce 2001…

Neuvěřitelné! Také v roce 2001 se v jedné z určitě nejkrásnějších lokalit naší země, v místě, nazývaném Český ráj, uskutečnily bez jediného přerušení a již celkově pošestadvacáté v řadě unikátní sportovní hry umělců, lékařů, novinářů, podnikatelů a dalších zajímavých osobností, které vyrostly z duchovního odkazu zpěváka Milana Chladila, a z duchovní podpory bývalého světového rekordmana v hodu diskem Ludvíka Daňka.

Lubor Pavlík vyhrál po 9 letech!

Po dlouhém období, ve kterém kraloval účastníkům her David Soeldner, se šampaňského z putovního poháru napil jeho největší konkurent, Lubor Pavlík.

V konečném hodnocení zkráceného šampionátu, který se uskutečnil ve dnech  10. až 12. srpna, konkrétně po 15 disciplínách, se stal mistrem světa pro rok 2001 ziskem 780 bodů. Historicky nejúspěšnější závodník z Křenov a osminásobný vítěz z let 1993 až 2000 jich nasbíral o 60 méně.

 

Historická tabulka (1976 - 2002)

Na čele stále nic nového. Křenovských her se však zúčastnilo již 31 sportovců nejen z Čech, a Moravy, ale i ze samostatného Slovenska, ba dokonce ze vzdáleného Švýcarska.

 

 

Popis: Popis: OH 2000 - kopaná družstev

 

Vzpomínka na rok 2000.

 

Jubilejní pětadvacáté hry, a právě ty nejprestižnější, olympijské, vyvrcholily emociálně vypjatým duelem mezi kombinovanými mužstvy Čech a Moravy (rozdělení čistě formální, dle aktuálního místa bydliště, neboť pět ze šesti fotbalistů se ve skutečnosti narodilo na úrodné Moravě)…

Z nečekaného vítězství v poměru 5:3 se radoval tým Čechů, ve složení Karel Havlík (podnikatel, bývalý polistopadový politik), David Soeldner (sportovní novinář, ČT apod.), Tomáš Čížek (soukromý zemědělec, tč. na studiích). Za favorizovanou Moravu hráli Vladimír Mišauer mladší (zpravodaj TV Prima na Slovensku), Michal Pavlík (studující) a Lubor Pavlík (podnikatel, bývalý závodník ve sjezdovém lyžování), zachycený na závěrečném snímku v první řadě, zcela vpravo. K jeho gestu nelze nic dodat. Nebo snad ano?

 

Největší AKTUALITOU je ale zprovoznění těchto

internetových stránek, ke kterému došlo časně zrána dne 15. září 2001.

A sice na dvojici ve skutečnosti totožných adres:

 

http://www2.hyperlink.cz/krenovy-games

 

nebo

 

http://krenovy-games.hyperlink.cz

 

Do budoucna plánujeme i krátký anglický výtah.

 

A teď ještě několik snímků z posledního světového šampionátu!

 

Popis: Popis: Nejmladší účastník střílí ze vzduchovky   Popis: Popis: Pozor, granát!   Popis: Popis: Fotka na rozloučenou   Popis: Popis: Šprtec GBR versus Austrálie

 

Popis: Popis: Na závěr MS zazněla hudba  Popis: Popis: Doletí až na Trosky?  Popis: Popis: Kroket v novém areálu  Popis: Popis: Kuželky, poslední disciplína MS

 

Pokud chcete organizačnímu výboru sportovních her v Křenovech něco pěkného sdělit, nebo jen poslat pozdrav, klikněte právě SEM a přesuňte se na naši Knihu vzácných návštěv, případně tamtéž zodpovězte některou z anketních otázek. Pokud ne, a nechcete-li zbytečně rolovat stránkou zase nahoru, použijte následující příkaz:

 

Zpátky na začátek dokumentu