Videopůjčovna

Obsah

Návrat na předchozí stránku

 

Šprtec - Šprtec - Šprtec

 

!!! TABULKY A VÝSLEDKY !!!

 

jednotlivých turnajů 1999 až 2006

 

 

Začínáme! Hrací mince jsou umístěny na středové čáře v místě, kde se protínají se středovým kruhem, puk je uprostřed kluziště. Na začátku každého poločasu má právo úvodního „výkopu“ střídavě vždy jeden ze soupeřů. Pokud se mu podaří úderem o minci protivníka nebo o mantinel poslat puk přímo do soupeřovy branky, gól platí, a je označován jako „mistrovský kousek“!

 

 

V případě, že útočící hráč zasáhne pukem branku, ale ten z ní vyskočí a vrátí se do pole, gól neplatí. Pokud skončí v brance hrací mince (hráč), může si její vlastník postavit svoji minci na libovolné místo uvnitř brankoviště. Pak pokračuje ve hře soupeř. V případě, že skončí v brance obě hrací mince, jako první si ji vytahuje ten, kdo je na řadě.

 

 

Pokud útočící hráč zasáhne minci „soupeře“ bez toho, že by zahrál pukem, je to považováno za faul a „postižený“ má nárok na dva trestné údery. Za krajně nesportovní je považován úmyslný faul, jehož cílem je znemožnit protivníkovi vstřelit gól z vyložené pozice.

 

 

Bránící se hráč, který se domnívá, že už nemůže zaujmout lepší obrannou pozici, může vynechat svůj tah speciálním oznámením – úderem hracího „šprtátka“ o stůl. Případně může hlasitě oznámit „Stojím!“

 

 

Šprtec je především hrou „úhlů“ pro precizní ruce. Není neproveditelné vstřelit gól přímou ranou přes délku celého kluziště, ale mnohem účinnější a nebezpečnější je střela o mantinel, nejlépe z rohů vedle vlastní branky. Při podobných „buzarech“ kotouč v mnoha případech s nezbytnou dávkou štěstí dokáže bránící minci, umístěnou v druhém brankovišti, nejen obletět, ale i přeskočit.

 

 

A když konečně padne gól, je čas na smutný rituál pro toho, kdo inkasoval. Oba soupeři si postaví mince do výchozích pozic v centrálním kruhu, ten, kdo obdržel branku, ukládá puk do středu a rozehrává. Hodně štěstí!

 

 

V programu MS a OH v Křenovech patří sportovnímu odvětví, zvanému „šprtec“, neodmyslitelné, přímo prestižní místo. S šipkami hranými do 2000 bodů („kolem štěstí“) a střelbou ze vzduchovky na 8m se jedná o disciplínu, která ještě nikdy nemusela být z jakýchkoliv příčin vynechána! Zároveň nabízí jednu z mála možností, aby se účastníci her utkali mezi sebou v přímém souboji.

 

Pravidla

 

    Nejedná se o variantu, která se pod stejným názvem počátkem 90. let minulého století začala šířit po zemích českých a moravských, a která se dodnes hraje pečlivě organizovaným způsobem na republikových turnajích a šampionátech. Křenovská verze má mnoho zásadních odlišností a odvíjí se od hry, která byla na přelomu 50. a 60. let 20. století populární především v tehdejším Gottwaldově a jeho okolí.

 

Na rozdíl od „moderního“ šprtce se nehraje se sadou „kamenů“ představujících hráče, ale pouze s jednou hrací mincí na každé straně (spodní část je vybroušena, aby lépe klouzala). Puk je rovněž mince, neobroušená, ale miniaturní. A mince-figurky se neposouvají malou hokejkou, nýbrž speciálně vytvarovaným „šprtátkem“ z umělé hmoty.

 

V polovině 70. let se přátelská utkání v Křenovech hrála do deseti branek, stejně jako v rámci jediných zimních olympijských her v roce 1980. Všechny oficiální soutěžní zápasy MS a OH jsou vyměřeny na dva poločasy po 5 minutách hrubého času. Kontrolu nad časomírou provádí dobrovolný rozhodčí nebo jeden ze soupeřů.

 

Po oznámení začátku poločasu jeden ze soupeřů (může být určen losem, ale většinou je to věc okamžité dohody) zahájí hru úvodním úderem ze zahajovací pozice, kdy se pomocí „šprtátka“ snaží co nejlépe zasáhnout svoji minci, umístěnou na jedné straně středového kruhu, a jejím prostřednictvím „puk“ umístěný ve středu kluziště. Následující úder patří soupeři, pak už probíhá až na níže uvedenou výjimku pravidelná výměna úderů. Na začátku druhého poločasu má „výjezd“ druhý hráč, po vstřelené brance vždy ten, kdo inkasoval. Gól dosažený přímo z vhazování platí! Puk ale musí zůstat uvnitř branky (prostor brankové konstrukce je vydlabán zhruba 2,5 mm pod plochou hřiště), nesmí vyskočit ven. V takovém případě gól neplatí a pokračuje se ve hře. Pokud leží puk na hraně brankové čáry, přesně na polovině, nic se neděje (bránící hráč se musí snažit kotouč odpálit prudkým úderem o zadní stranu branky!), gól by byl uznán až tehdy, zasahovala-li by více než polovina objemu puku za čáru. 

 

Pravidelné střídání útočných/obranných úderů může být narušeno pouze v jediném případě, a sice po faulu. Nedovoleným zákrokem je označován ten, kdy hráč zasáhne svojí mincí hrací minci soupeře (přímo), aniž by se předtím byť lehce dotknul puku. Faulovaný má možnost dvou úderů v řadě (například - první na přihrávku do vhodné pozice, druhý na střelu). Pozor! Zásah jedné hrací mince do druhé bez mezidoteku kotouče ale není považován za faul, pokud se hrací mince odrazí do soupeře úderem o mantinel nebo brankovou konstrukci!

 

Speciální pravidla se týkají hry v oblasti brankoviště. Hráč může poslat svoji minci do nejlepší obranné pozice, tj. přímo mezi tyče na brankovou čáru, tak, že se trefí do vlastní klece. Ihned poté ji může (musí) z branky vyjmout a postavit kamkoliv uvnitř brankoviště. Až poté pokračuje ve hře soupeř. Pokud při útočné akci skonči v brance obě hrací mince, jako první ji vytahuje a vrací do hry úderem z prostoru brankoviště ten, kdo je na řadě. Pokud nechce jeden ze soupeřů měnit ve chvíli, kdy je na tahu, svoji aktuální pozici, vybídne ke hře soupeře speciálním signálem – úderem „šprtátka“ o stůl.

 

duchu fair play je zakázáno úmyslně zdržovat (což je bohužel jev častý, a ve skutečnosti neodstranitelný), stejně tak je považováno za nečestné hrát „kocoury“ nebo prstem vracet puk zpoza soupeřovy klece před vlastní branku. V obou případech se hráč nesportovním způsobem dostává do pozice, kterou by čestným úderem nikdy neuhrál (má minci za brankou a najednou je skoro před ní?). Vrcholem nesportovního chování je úmyslný faul, kdy bránící hráč sestřelí protivníka z vyložené střelecké pozice a tím pádem odvrátí jistý gól.

 

Zvláštní pravidlo se týká i samotného turnaje, konkrétně určování pořadí v případě rovnosti bodů.  Při křenovských hrách neplatí, že rozhoduje vzájemný zápas, nýbrž je za směrodatný faktor označován rozdíl ve skóre ze všech utkání! Pak přichází na řadu vyšší počet vstřelených branek a vzájemný duel je k dispozici pro rozřešení nejasné situace až jako poslední instance…